İş Dünyasının en başarılı isimlerinden CCN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Çeçen,  yurtiçi ve yurtdışında sektöre damga vuran dev projelerini Kentsel Dönüşüm Dergisi’ne anlattı.

 

Kamu Özel işbirliği Modeli ile Türkiye’nin  ilk  akıllı hastanesi olan Mersin Şehir Hastane’si projesinde sadece inşaat yapmadınız. Anahtar teslim bu projede tıbbi cihaz, kominikasyon ve otomasyon alanlarıyla komplike bir proje inşa ettiniz bize bu projeyi anlatır mısınız?

 

CCN Holding olarak PPP projeleri gündeme gelmeye başladığı andan itibaren Şehir Hastaneleri ile ilgileniyoruz. Sizlerin de bildiği üzere Mersin Şehir Hastanesini 2,5 yıl süren bir inşaat döneminden sonra 3 Şubat 2017 tarihinde açtık. Tüm dizayn, mühendislik ve satınalma süreçlerindeki hasta ve sağlık personeli odaklı çalışmalar neticesinde Türkiye’nin en modern sağlık tesislerinden birisini hayata geçirdik. Yüksek teknoloji merkezi laboratuvarı, Türkiye’nin en büyük sterilizasyon ünitesi, mevcut tüm yüksek teknoloji cihazlar ile donatılmış bütün uluslararası standartları sağlayan paslanmaz çelik modüler sistem ile üretilmiş ameliyathaneleri, örnek gösterilen HBYS’ si, ödüllere aday olan RFID sistemi ve yüksek teknoloji cihazlarla verdiğimiz tüm Radyoloji hizmetleri gibi farklılıkları sayesinde gurur duyacağımız bir proje olarak hizmet vermeye başlamıştır. İstenilen standartların üzerinde uyguladığımız mimari çözümleri ile de örnek gösterilen ve hasta konforunu en üst seviyede sağlayan bir hastane olmuştur.

 

Açılış sonrası hiç kimsenin beklemediği bir performansla çalışmaya başlayan hastanemiz şimdiden Mersin şehrinin teşhis ve tedavi anlamında birçok eksikliğini gidererek daha önceki dönemlerin çok üzerinde hasta kabul rakamlarına ulaşmıştır.

 

Gerek Mersin Genel Sekreterliği gerekse Başhekimlikle yaptığımız çalışmalarla Mersin Şehir Hastanesinin en mükemmel şekilde çalışması için de tüm gayret ve emeği sarf etmeye devam ediyoruz. Aldığımız tüm eleştiriler doğru yolda olduğumuzun en büyük ispatı.

 

 

 

Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük Kamu Özel İşbirliği projesi ve Avrupa’nın en büyük, dünyada tek seferde inşa edilen en büyük hastanesi olan Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü projesi Bonds&Loans Turkey Awards-2015 tarafından En İyi Altyapı Finansmanı Ödülü ile birlikte birçok ödüle layık görüldü. Ülkemizi onurlandıran bu büyük projeden bahseder misiniz?

 

Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü Türkiye’de finansman anlaşması imzalanan en büyük projelerden biri olma özelliğini taşımaktadır.2017 de aşamalı olarak açılmaya başlayacak olan hastane Ekim 2018 de  tamamen işletme dönemine geçecektir. Bu projenin finansmanı için yerli yabancı 8 adet bankadan 890 milyon EUR’luk proje finansman kredisi sağlanmıştır. Proje sahası Ankara İli batı kısmında şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta, Çankaya İlçesi üniversiteler Mahallesi Lodumlu bölgesinde yer almaktadır. İnşaat alanı 1.300.000m2 olan bu proje 3.804 yatak kapasitesine sahip olacak ve işletme döneminde yüksek kalitede klinik destek hizmetleri ve genel destek hizmetlerini sunacaktır.

 

 

Büyük entegre sağlık kampüslerinin öncü hizmet sağlayıcısı CCN Sağlık Grubu tarafından başlatılan projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

.

Sizlerin de bildiği üzere Mersin Şehir Hastanesini 3 Şubat 2017 tarihinde açtık, şu an tüm yoğunluğumuz ise bu projelerin en büyüğü olan Bilkent Şehir Hastanesi üzerinde. Bu iki proje dışında Gaziantep Şehir Hastanesinin de anahtar teslim yapım işine devam ediyoruz. Şehir Hastaneleri projeleri dışında, yine Türkiye için çok önemli bir proje olan Halk Sağlığı Laboratuvarları projesinin de inşaatına başlamak üzereyiz.

Şu an Proje Finansman aşamasında olan Türk Halk Sağlığı ve Türk İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kampüs projesi Ankara ili Çankaya ilçesi Bilkent/Üniversiteler Mahallesi’nde yer olacak olup, inşaat alanı 415.000 m2 dir. Merkezi Ankara’da olmak üzere Bilkent Sağlık Yerleşkesinde Bölge/il düzeyindeki birimleri ile entegre bir biçimde çalışacak donanım ve altyapıya sahip olacak şekilde konuşlandırılan THSK ve TİTCK ile sağlığın korunması, tüketici ve ürün güvenliğinin sağlanması için tüm topluma, Bakanlığa, üniversitelere, sınai işletmelere, ilaç sektörüne ve ilgili kurum ve kuruluşlara hizmetin gerektirdiği koşullarda ve nitelikte hizmet sağlayacaktır

 

Azerbaycan’ın Batıya dönük yüzünü simgeleyen Haydar Aliyev Merkezi, Flame Towers, Shahdag Turizm kompleksi gibi projelerinizle Azerbaycan dediğimizde ilk akla isimsiniz bu başarınızın sırrı nedir?

 

Azerbaycan’da 2007 senesine dek eşi görülmemiş bir tasarım vizyonu, kalite seviyesi ve hız getirmesi.

Üstlenilen projeleri, küçük ya da büyük olduğuna bakmaksızın, aynı ciddiyetle ele alması ve sözleşme süreleri ve bütçesi içerisinde teslim etmesi.

İşverenleriyle olan ticari ilişkisinin yanında, Projeleri kendi yatırımı gibi üstlenerek sahiplenmesi

Azerbaycan’ın insan kaynaklarından maksimum ölçüde faydalanmaya çalışması , Azerbaycan’ı sadece taahhüt işi üstlenilen bir yabancı ülke gibi değil, kendi ülkesiymiş ve projeleri sürekli devam edecekmiş gibi sahiplenmesi

Projelerle Azerbaycan ve vatandaşları için bir katma değer yaratma çabası

İlk günden itibaren yurtdışında bir proje yapmanın bilinciyle lojistik altyapının dikkatle ele alınması ve planlanması, dolayısıyla da projelerde sevkiyat kaynaklı aksamaların minimize edilmesi

Üstlenilen son derece özellikli projelerin gerçekleştirilebilmesi için dünya ölçeğinde uzman kuruluşlarla işbirliği
Turizm sektöründeki yeriniz ve projeleriniz nedir?

IC Grubumuz, kardeş kuruluş olarak 1994’te Ankara’da açtığı Tetra Hotel ile turizm alanında faaliyet göstermeye başladı. IC Antbel Antalya Belek Turizm Yatırımları A.Ş, Antalya’da IC Santai Hotel, IC Airport Hotel ve IC Green Palace ve IC Residence olmak üzere dört otel ile hizmet veriyor. Antalya’nın yanı sıra Avrupa’nın en büyük 10 şehir otelinden biri olan, İstanbul Şişli-Bomonti bölgesinde 120 yıllık bir bira fabrikasının endüstri mirası olarak yenilenip IC Hilton Bomonti Otel olarak 2013 yılında hizmete başlatılmıştır. Yatırımlarına Altunizade Otel ile devam edecek olan CCN Turizm İstanbul Anadolu yakasında toplantı, banket, spor ve eğlence amaçlı aktiviteler için çekim merkezi olacak bir yaşam alanı ve 300 oda, 70 apartı ile İstanbul’un yerli/yabancı ziyaretçileri için kısa ve uzun süreli konaklama imkânı sunarak bir business oteli olma özelliğini de taşıyacaktır.

 

Otel yatırımlarının yanı sıra havaalanı işletmeciliğinde de faaliyet gösteren grubumuz,2004 yılında Antalya Havaalanı Dış hatlar 2 terminal işletmesi ile havaalanı terminal işletmeciliği sektörüne giriş yapmıştır. 2007 de IC & Fraport AG ortaklığı ile Antalya Havaalanı iç ve dış hatlar dahil tüm işletmelerin 17 yıl boyunca işletme hakkını almış ve yıllık 12 milyon yolcuya ulaşarak hizmet vermektedir.

 

VİA, yiyecek içecek sektöründe “global bir marka” oluşturarak hizmet vermek hedefi ile bir İçtur şirketi olarak kurulmuş, Antalya havaalanı yiyecek – içecek birimlerini maksimum kalite ve ulaşılabilir fiyat anlayışı ile işletmeye başlamıştır.
Hava ve liman işletmeciliğindeki işlerle adınızdan söz ettirdiniz. Bu alanda hedefleriniz nelerdir?

 

Türkiye’nin en büyük ikinci havalimanı olan Antalya Uluslararası Havalimanının, 2. Dış Hatlar Terminali IC İÇTAŞ İNŞAAT tarafından tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Antalya Uluslararası Havalimanı 2. Dış Hatlar Terminali inşaatı, Uluslararası Havalimanı teknoloji ve standartlarına uygun olarak inşa edilmiştir. Ayrıca, proje kapsamında ilave apron işleri de gerçekleştirilmiştir.

Antalya Uluslar arası Havalimanının İç ve Dış Hatlar Terminalleri, 2007 yılında DHMİ ile imzalanan İşletme Hakları Devri (İHD) sözleşmesi kapsamında 2024 yılı sonuna kadar, IC İÇTAŞ İNŞAAT ve Alman Fraport’un ortaklığında kurulan ICF Airports tarafından işletilecektir.

 

Kütahya, Afyon ve Uşak illerinin ulaşım ihtiyacını karşılamak amacıyla, bölgesel havacılık politikaları doğrultusunda planlanan ve Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı ve aynı zamanda Türkiye’nin finansmanıyla birlikte sıfırdan inşa edilen (green field) ilk Havalimanı olma özelliğini taşıyan Uluslararası Zafer Bölgesel Havalimanı YİD modeli ile IC İÇTAŞ İNŞAAT tarafından yapılmıştır. 36 aylık kontratsal yatırım süresi olmasına karşın havalimanı 18 ay gibi kısa bir sürede başarıyla tamamlanarak hizmete açılmıştır.

 

Yap-İşlet-Devret sözleşmesi kapsamında 2044 yılı ortalarına kadar IC IÇTAŞ İNŞAAT tarafından işletilecek olan Havalimanı bünyesinde,
3 bin metre boyunda 45 metre eninde beton kaplamalı, her türlü hava koşullarında iniş ve kalkış yapılabilecek teknik cihazlarla donatılmış pist,
Bağlantı taksi yolu,
5 uçak kapasiteli apron,
17 bin 600 metrekare kapalı alana ve hem iç hat hem de dış hat uçuşlara ev sahipliği yapacak teknik kapasiteye sahip terminali ile diğer tüm tamamlayıcı üniteler
yer almaktadır.

 

Liman işletmeciliği:

 

Doğu Akdeniz’in en önemli yat limanlarından birisi olan Çeşme Marina, denizde 400, karada ise 100 tekne kapasitesine sahip olup, uzunluğu 60 metreye kadar olan Yatlara hizmet verebilmektedir. Ayrıca, ilçenin merkezinde bulunan ve IC İÇTAŞ İNŞAAT tarafından inşa edilen Marina Projesi kapsamındaki alışveriş-eğlence kompleksi de bölgenin önemli çekim merkezlerinden biri haline gelmiştir. Çeşme Marina, IC İÇTAŞ İNŞAAT ve Camper & Nicholsons Marinas International ortaklığı tarafından işletilmektedir.

 

Karadeniz Bölgesi’nde ticaretin gelişmesine katkı sağlayacak olan Karasu Limanı’nın mevcut altyapısı IC İÇTAŞ İNŞAAT tarafından 2007 yılında tamamlanmıştır. Ayrıca, DLH tarafından 2011 yılında, Karasu Limanı Üstyapı tesislerinin yapılması ve İşletilmesi ihalesi IC İçtaş tarafından kazanılmıştır.

 

Ege Bölgesi’nde ticaretin gelişmesine katkı sağlayan Güllük Limanı altyapısı ve tüm üstyapı tesisleri ile birlikte IC İÇTAŞ İNŞAAT tarafından tamamlanmış olup, liman 50.000dwt tona kadar gemilere hizmet verebilmektedir.
Sizi eğitim alanında da görmekteyiz Türk Eğitim Derneği  işbirliği ile işlettiğiniz Ted İzmir Koleji ve Ted Kocaeli Koleji dışında eğitim sektöründe ilerlemeyi düşünüyor musunuz?

 

CCN Eğitim Grubu olarak, CCN Yatırım Holding bünyesinde 2013 yılından itibaren eğitim sektöründe faaliyet göstermeye başladık ve sektörde yenilikçi ve evrensel bakış açısına sahip bir anlayış benimsedik. Bu anlayış ile Türk Eğitim Derneği ile yapmış olduğumuz işbirliği neticesinde 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılından başlamak üzere Ted İzmir Koleji’ni ve 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılından başlamak üzere de Ted Kocaeli Koleji’ni Türk Eğitim Derneği çatısı altında işletmekteyiz. Kısa zamanda TED işbirliği ile sağladığımız başarıları, gelecektede Türkiye’nin ihtiyacı olan illerinde yeni okullar açmak suretiyle birlikte devam ettirme dileğindeyiz.

 

Son olarak ,Yurtdışında ve yurtiçinde birçok ödüllü projeye imza atan CCN HOLDİNG olarak, Türkiye’deki kentsel dönüşüm sürecine ilişkin görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

 

CCN Holding olarak kentsel dönüşümün amaçlarına da hizmet edeceğine inandığımız şehir hastaneleri tasarım, inşa ve işletmesi üzerinde uzmanlaşmaktayız. Üstlendiğimiz projelerle şehirlerimizde dağınık bir yapıda bulunan ve bina yaşları itibariyle kullanım ömürlerini büyük ölçüde doldurmuş, günümüz emniyet ve kullanım standartlarını sağlamayan hastane binalarımızın güncel teknolojilerle donatılmış modern mimariye sahip sağlık kampüsleri ile yenilenmesini sağlıyoruz. Böylelikle, mevcut hastane binalarının yeni kamu hizmetleri için kullanımının önü açılmakta ve kurulan şehir hastanelerinde dünya standartlarında bir sağlık hizmetinin sunulacağı altyapılar kurulmaktadır.

 

Bize göre Kentsel dönüşümde amaç, mekânlar kurgulanırken vatandaşların da bu sürece dâhil edilerek yapılacak projelerde, talep edilen yaşam düzeni ile sunulan düzenin birbirini karşılaması olmalıdır. CCN Holding olarak Kentsel Dönüşüm Dergisine yayın hayatında başarılar diliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin