PNR GROUP NE ZAMAN KURULDU?

Pınar ŞEN, PNR Group şirketlerinin temelini 17 sene öncesinde atmış, bugüne kadar özellikle lüks segmentte konut ve ticari projelerin inşaat ve müteahhitliğini yapmaktadır. Ayrıca ortağı olduğu grup şirketleri ise 1961’den beri yine aynı alanlarda faaliyetlerine devam ettirmektedir. 1999 yılında kurulan PNR Yapı Grup şirketleri AŞ ile PNR Yapı End. San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Butik çalışan PNR Group; müteahhitlik ve proje geliştirme alanlarında faaliyet göstermektedir. Yüksek kalite standartlarına sahip, estetik, fonksiyonel ve modern yaşamın simgesi niteliğini taşıyan binalar yapmayı ilke haline getiren PNR Group, yollarına aynı strateji ve usullerle devam ederek yatırım ve projelerini büyütme çizgisinde sürdürüyor. PNR Group bünyesinde yüzlerce tamamlanmış ve devam eden konut, rezidans, plaza, office, otel ve mix use projeler bulunmaktadır. 55 yıllık tecrübe ile yeni nesil modern ve yenilikçi bakış açısını birleştirmiş, sektörün lider firmalarındandır. Yurtdışında katılmış olduğu birçok fuarda ülkemizi temsil etmiş ve dünya çapında global olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu olan Pınar ŞEN, kendisini, okul tercihini ve iş hayatını şu cümlelerle anlatıyor; 

“İnşaat mühendisi olmak benim tercihimdi. Çünkü çocukluğumdan beri inşaatların içindeyim. Henüz 16 yaşındayken çalışmaya başladım o günden beri çalışıyorum. Eğitim hayatımın ilk iki yılı okulda son iki yılı, önemli firmaların projelerinin başında geçti.

Ailemin karşı çıkmasına rağmen lise dönemimde yaz tatillerinde dahi çalışıyordum. Böyle olmazsa başarı gelmezdi. Çalışma şeklini belirli bir sistem ve iş disiplini ile birleştirdiğinizde başarı kendiliğinden geliyor. Hedefimiz şirketimizi bundan sonraki kuşaklara kurumsal yapıya kavuşturduktan ve hedeflenen noktaya getirildikten sonra teslim etmek.

Şu benim için çok önemli ama özel hayatımda da keyif aldığım şeyleri yapmaktan geri kalmıyorum.” Özellikle yeni yerleri keşfetmeyi, seyahat etmeyi sevdiğini söyleyen Şen’in bir başka tutkusu ise deniz. Eski milli yüzücü olan Şen, yelkenli sporunu çok seviyor, amatör yat kaptan ehliyeti olan Şen, bu sayede seyahat ederken değişik ülkelerin kültür ve lezzetlerini tanıma sansını yakalayabiliyor.

Taşeronlarla birlikte binlerce kişiye iş imkânı sağlayan PNR Group’un, yeni projeleri için geri sayım başladı. Yönetim Kurulu Başkanı Pınar ŞEN, yeni projelerle istihdamı artıracakları müjdesini veriyor.

 

 

“Yeni projelerle istihdamımızı artıracağız.”

Son yılların hızla büyüyen şirketlerinden Pnr Group, halen milyonlarca dolarlık projeleri yürütüyor. Bağdat Caddesi’nde şirketin kalesi durumunda, tamamlanmış birçok projesi bulunuyor. Ayrıca devam eden ve yeni bağlanacaklar da var. Bağdat Caddesi’nin dışında bölge olarak yine A+ segmentte bölgelere yatırımlar yapıyoruz. Sarıyer, Tarabya, Göktürk ve İzmir, Çeşme bölgesinde dev projelere bağlamak için start verdi. Şüphesiz her yeni proje önemli bir istihdam demek PNR Group için. YKB Pınar Şen, bu projelerle binlerce kişiye iş imkanı yaratacaklarını söylüyor.

“Toplamda grup şirket ortaklarımızla beraber 55 yıldır bu sektördeyiz. Profesyonel olarak esas noktamız olan inşaat işinden asla yönümüzü değiştirmeden ilerliyoruz.”

Pınar Şen ile mevcut projelerinin yanı sıra yeni projelerini ve istihdam planlarını konuştuk.

İlk yarıyı nerdeyse geride bıraktık. Ekonomik gidişata dair beklentileriniz nelerdir?

Bizim beklentilerimiz her zaman olumlu. Zaten krizin en yoğun olduğu zamanlarda bile olumsuz bir tablo çizmedik. Ülke ekonomisinde lokomotif sektörlerden biri olan inşaatın da krizde küçülmesi doğal ancak Türkiye potansiyel arz ediyor ve inşaat sektöründe bu potansiyel daha da belirgin.

Ekonomik koşullar kötü bile olsa,eğer sunduğunuz üründe farklılık yaratıyorsanız talep doğurabiliyorsunuz. Özellikle üst gelir ve orta gelir grubuna yönelik karma projeler yapıyoruz. Lüx segmentte Bağdat Caddesi’nin merkezinde denize sıfır ve ayrı yerlerde 4 proje, Sarıyer’de 60 konut ve ticari konsept proje inşaatı, İzmir ve Çeşme civarında 100 villa ve daireden oluşan konsept projeler ve yurtdışında özellikle Montenegro Bölgesinde projelerimiz devam edecek.

“Genç müteahhit arkadaşlara çok iş düşüyor”

Özellikle yeni mezunların çok iyi eğitimler almış başarılı öğrenciler olmalarına rağmen dünyayı çok iyi takip etmediklerini görüyoruz. Ekonomiden çok uzaklar ve çalışmaktan imtina ediyorlar. Çalışanların dünya ile entegre olmalarını istiyoruz. Böylece büyük resmi görme yeteneğine sahip olacaklar ve kar-zarar dengesini kurabileceklerdir, piyasanın kokusunu alabileceklerdir.

 

Türkiye’deki Kentsel Dönüşüm sürecini yeterli buluyor musunuz?

Maalesef yeterli bulmuyoruz, sistem tam anlamıyla kurulmamış, gerektiği gibi işlemiyor. Kentsel dönüşüm sisteminin kurallarını koymadan işe amatörce başlandığı için işler hep kendi içinde giderken düzeltilmeye çalışılıyor, dolayısıyla yürümüyor. Kentsel dönüşüm başlarken hukuki yönü düşünülmediği için uygulamada sorun oluyor.

Belediye ve tapu kurumlarında devamlı bilgi değişikliğinden sıkıntı yaşıyoruz. Bu da işlerin yavaş ilerlemesine ve hatta yürümemesine sebep oluyor.

Sistemin baştan iyice düşünülüp ona göre kurgulanması ve yola çıkıldığında ara değişimlere uğramaması gerekirdi. Projelere mevcut yönetmeliklere göre başlıyoruz, süreç yavaş yürüdüğünden, daha sonuca varılmadan yeni yönetmelik çıkıyor ve süreç yeniden başlıyor.

Bir diğer ve çok önemli sorunsa geçtiğimiz yıllarda müteahhitlik ve inşaat konusunda yetkin olmayan, parası olan ya da olmayan firmalar müteahhitlik yapmaya başladı. Bu konuda hiçbir yönetmelik yok ve arsa sahipleri mağdur oldular, evlerinden oldular ve firmalar yönetmelik olmaması açığından faydalanarak rant sağlamak adına işin içine girdiler, işin kalitesi bozuldu, bir miktar fazla kira ya da oranı fazla veren firma görünümlü firmalara kat malikleri canlarını emanet ettiler. Güvenli kaliteli inşaat kavramı maalesef göz ardı edildi. İnşaat geçmişi olmayıp birçok projeye birden giren firma görünümlü firmalar birçok kişiyi mağdur ederek, satış yaparak “İnşaatı yaparım” hayaliyle gelip geldikleri gibi de geri çekildiler. Yüksek oranlarla aldıkları yerlerden zarar ettiler, devirler, iflaslar yaşandı. Arkalarında da birçok mağdur kişi ve uzun yıllar sürecek mahkemeler bıraktılar. Kişiler kiralarını alamayıp kirada oturmaya başladılar, muhatap bulamayıp ne yapacaklarını şaşırmış durumda kaldılar.

Maalesef zamanında mal sahiplerinin talepleri bu karmaşada gittikçe arttı ve eskiden beri bu bölgede inşaat yapan tecrübeli müteahhitleri kaçıracak boyutlara ulaştı. 2 puan fazla veren deneyimsiz firmalarla yola çıkan mal sahipleri yarı yolda kaldılar.

Diğer konu da; bölgenin inşaat alanı havasına girmemesi, yaşam konforunu düşürmemesi adına kentsel dönüşüm Bağdat Caddesi gibi alanlarda etaplar halinde yapılmalı, rezerv bölge yapıldıktan sonra insanlar buralara taşınarak eksiksiz kentsel dönüşüm yapılmalıydı.

Kentsel dönüşüm sürecinde Pnr Group hangi projelerde yer alıyor?

Biz büyük oranda Kadıköy, Bağdat Caddesi’nde kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiriyoruz. Projelerimizden bazıları şu şekilde:

Suadiye’de henüz tamamlanıp iskânını almış olduğumuz projeler;

Kent Rezidans Projesi: Suadiye’nin en Nezih Sokağında, deniz manzaralı daireleriyle hayata geçirilen Kent Rezidans Projesi 16 daire, 2.200 m2 inşaat alanından oluşmaktadır. 3+1 105 m2, 4+1 185 m2 ve 320 m2 Dublex daire aralık seçeneklerinden oluşan Kent Rezidans küçükten büyüğe daire seçeneklerini sunmaktadır. Proje geniş otopark alanları, güvenli sosyal çevresi ve şehrin cazibe merkezi Bağdat Caddesi’ne yakınlığı ile hem yaşam hem de yatırım için tercih edilen bir noktadadır. Projede inşaatın her aşamasında teknolojik ve A+ segmentte malzeme kullanılmıştır. Mimari açıdan da yaşam konforuna uygun kullanışlı bir kat planı ve konsept sağlanmıştır. Proje konum olarak birçok noktaya kolay erişim ve sosyal donatılar açısından zengin alternatifler sunmaktadır.

*Mutlu Rezidans Projesi: Yapımına yeni başladığımız Suadiye sahilde hayata geçirdiği Mutlu Rezidans Ayasofya’dan Adalar’a kadar 360 derece deniz manzarasıyla benzerlerinden fark atıyor. Proje butik bir blokta 22 daire; 4+1 225 m2 ve 5+2 dubleks 450 m2 olmak üzere geniş kat planları ile 4.000 m2’lik inşaat alanından meydana geliyor. Akıllı bina teknolojisi ve lüks segmentte olabilecek tüm malzeme seçimi ve mimari konseptiyle beklentilerin çok üzerinde bir proje olma özelliği taşıyor. Mutlu Rezidans Projesinin sunmuş olduğu yaşam konforu ve kalitesi ile sosyal çevre olanakları ile tercih edilen bir yaşam projesi. Fitness ve spa merkezi, sosyal alanları, özel dizayn teras ve havuzları ile şehrin içerisinde evinizde yaşam kalitenizi yakalayabiliyorsunuz. Lüks mağazalar, restoranlar, sinema ve konser salonları, açık hava spor olanakları ile size çeşitli alternatifler sunmaktadır. Boğaz Köprüsü’ne 12 km, Kadıköy’e 3 km, Sabiha Gökçen Havaalanı’na 20 km ve Taksim’e 15 km mesafesiyle şehrin her noktasına kolay ulaşım sunmaktadır.

*Selamiçeşme Pınar Rezidans: Henüz tamamlanmış olan PNR Yapı Grubunun Bağdat Caddesi Selamıçeşme’de hayata geçirdiği butik konseptli bir proje olarak tasarlanan PNR Rezidans 1 blokta 16 daireden oluşmaktadır. Göztepe Parkı ve Özgürlük Parkı’nın arasında yer alan projede 4+1 175 m2 ve 5+2 dublex 320 m2’de geniş daire planlarıyla tasarlanmıştır. İnşaatta kullanılan malzemeler özenle seçilmiş ve inşaatın başında beton kalitesinden, mukavemetinden ince işlerine; seramik, parke, banyo mutfak, kapı pencere, asansör, dış kaplama gibi tüm malzemelerde hep üst segmentte malzemeler kullanılmıştır. Proje sosyal donatılar bakımından oldukça zengindir. Fitness, spa alanı, sosyal tesisi, hobi alanları, havuzu ve geniş otopark alanları ile proje kendi içinde birçok gerekeni çözmüştür. Bağdat Caddesi’ne ilk paralelde olan Proje, lüks mağazalar, restoranlar, sinema ve konser salonları gibi birçok sosyal faaliyete erişilebilirliği ve yaşam konforu açından güvenli bir çevrede yaşama olanağı sağlamaktadır.

Geliştirmekte olduğumuz projelerimiz en kısa sürede hayata geçirilecektir.

Yatırımcılar için neler önerirsiniz?

Konut almak için benim önerim şehir merkezindeki yerler. Şehir merkezlerinde zaten arazi ve arsa sıkıntısı varken üretilmiş olan bir konutun fiyatının düşmesi düşünülemez. Aksine üzerine binen inşaat maliyetleriyle ülkenin büyümesiyle fiyat hep artış gösterir. Özellikle Kadıköy Bağdat Caddesi’ni ve hareketin kaydığı İzmir’i öneririm. Burada konut edinmek orta ve uzun vadede kaçırılmayacak fırsat. Konut fiyatları hiçbir zaman aşağı gitmez. Türkiye inşaat sektörünün gözbebeği olan bu noktalarda konut almak en karlı yatırım olacaktır.

PNR Yapı Group olarak katıldığınız 2016 10. Türkiye Arap Zirvesi’ni bize kısaca özetler misiniz?

Zirve bizim açımızdan olumlu geçti, sektörün gidiş yönünü belirleyen yatırım ve yatırımcıların hazır bulunduğu bir fuar ortamının verimsiz geçmesi mümkün değil. Firmamızın o akış içinde sektörün liderleri ile beraber aynı bakış açısıyla ilerliyor olması bizim için önemli ve ivme kazandırıcı.

Yabancı yatırımcılar, özellikle Arap yatırımcılar Türkiye’den pahalı konut almak, yüksek bütçeler ayırmak istemiyorlar. Yabancı yatırımcılar daha çok ucuz daire, arsa almaya başladılar, kendileri de şirket kuruyorlar. Daha önce bilmedikleri bir bölge olan Kadıköy Bağdat Caddesi’ni ve civarını katıldığımız Arap fuarlarında onlara tanıttık. Hatta “Bağdat Caddesi Irak’ta mı?” diye de soran çok oldu ancak konum, kalite ve sosyal donatılar dolayısıyla ilgilerini çekiyor yeni cazibe alanı haline gelmeye başladı. Her ne kadar darbe ile Arap yatırımcılar geri çekilmiş ve sektör sekteye uğramış gibi görünse de yine de ilgi devam etmektedir ve görüşmelerimiz devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin